Hornice 2008

horice_2008_7

Kto z nas nie słyszał o Ace Cafe, czy o Tourist Trophy na wyspie Mann? To legendy motocyklizmu. Jednak, uśredniając, dość nam odlegle pod wieloma względami. Niespełna 100 km od naszej południowej granicy, u braci Czechów, odbywa się raz w roku tzw. little Mann – czeskie Tourist Trophy.

Trudno jest jednoznacznie określić charakter tej imprezy. Pomimo obecności sportowego ducha, należy bezsprzecznie stwierdzić, że jego brat odpowiedzialny za dobrą zabawę, w znakomitym czeskim stylu przyćmiewał go swą potęgą. No bo na jakich współczesnych zawodach motocyklowych, kierowca odpuszcza gaz po pojawieniu się napisu “meta” na końcu ostatniej prostej, a nie dopiero po przekroczeniu linii? Którzy zawodnicy jadąc wspólnie na ciasnym łuku toru, wyczuwając ew. niebezpieczeństwo wywrotki, lub kolizji, uprzejmie się przepuszczają? Takiej walki tu nie ma. Ale jest inna, naszym zdaniem, dużo ciekawsza.

Walka o przejechanie do końca zawodów sprzętem w wieku kilkudziesięciu lat, samemu będąc ciut starszym, lub tyko odrobinę młodszym. Stawka zawodników została podzielona na klasy, w zależności od wieku motocykli i pojemności skokowej silników. Tor to zaadoptowane uliczki spokojnego, czeskiego miasteczka, oraz fragment szosy biegnącej wokół pobliskiego, zalesionego wzgórza, na którym znalazły miejsce padoki zawodników, oraz centrum dowodzenia czeskim TT.

Zafascynowanie i euforię jaką wywołał nasz pierwszy bezpośredni kontakt z little Mann, przyćmił jedynie tragiczny wypadek załogi sidecar’a z numerem startowym M21. To zdarzenie uświadomiło nam, że pomimo raczej luźnej rywalizacji, prędkości jakie rozwijają te zabytki, wymagają respektu. Nasza droga powrotna minęła pod znakiem żalu i zadumy nad tą parą Rycerzy. Bo tak zapisali się w naszej pamięci.

Czekamy z niecierpliwością na przyszłoroczną edycję czeskiego TT. Może wtedy uda nam się wypatrzyć team z biało-czerwoną flagą. Oto parę fotek dokumentujących udział naszej thresher’owej brygady w tej wyjątkowej imprezie. Ahoj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>